Stanovisko k demisi vlády

Před třemi a půl lety občané České republiky ve volbách rozhodli o vzniku koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců. Tři a půl roku fungovala vláda bez větších skandálů a dokázala zemi dát do pořádku po experimentech pravicových vlád. I přes velké vnitřní rozpory začala koalice vzájemně spolupracovat a společně se jí podařilo prosadit tak zásadní věci jako  zvýšení důchodů, celkový růst minimální mzdy o 2 500 Kč a tlak na růst mezd obecně, zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví nebo finanční podpora na obědy pro děti.

Dnes však zažíváme situaci, kdy je ministr financí závažně podezříván z daňových úniků. Jsme přesvědčeni, že boj proti daňovým únikům je jedna z nejdůležitějších výzev pro spravedlivé a demokratické fungování společnosti. Pokud ministra Babiše vyšetřuje daňová správa pro závažné podezření z okrádání státu na daních, nemůže být logicky nadále nadřízeným orgánu, který jej vyšetřuje. Obdobně by bylo nepřípustné, kdyby policejní důstojník byl podezřelý z krádeže, kauzu by vyšetřovali jeho přímí podřízení a on nadále zůstával ve službě na své pozici.

Demise vlády je proto rozumné východisko. Ve vyspělých demokraciích je běžné, že v takto kontroverzních situacích vyvodí politici zodpovědnost. Pokud předseda hnutí ANO zodpovědnost vyvodit odmítá, přesouvá se rozhodování na předsedu vlády, který se rozhodl situaci vyřešit demisí celé vlády. Považujeme za zdravé pro českou demokracii, aby byla ukončena snaha jednoho miliardáře dělat z vlády svůj vlastní byznys a požadujeme, aby nová vláda byla do říjnových voleb bez účasti nedůvěryhodného Andreje Babiše.